
Издателство „Омофор“ представя „Музика и духовен живот“ на проф. Деворина Гамалова
„Музиката и християнството са едно и също нещо.“
Мстислав Ростропович
Издателство „Омофор“ има удоволствието да представи на вниманието на читателите книгата „Музика и духовен живот. Взаимодействие в светлината на православната християнска традиция“ на проф. Деворина Гамалова.
Проф. д-р Деворина Гамалова е завършила Държавната музикална академия в София при проф. Боян Лечев и асистент-проф. Дора Бръчкова. През 1988 г. участва в майсторски курс във Ваймар, спечелва конкурс за концертмайстор на Ризенския Симфоничен оркестър в Германия и работи там в продължение на четири години.
От 1992 до 1994 специализира цигулка и виола при проф. Григорий Жислин в Royal College of Music в Лондон. През 1994 г. получава стипендия за специализация с виола в Guildhall School of Music – Лондон и учи там при проф. Дейвид Такено. През 2002 г. завършва второ висше образование, а през 2008 г. защитава докторската си дисертация в Лондон. Концертира като солист и камерен изпълнител в България, Германия, Англия, Италия, Югославия, Франция, а от 1995 г. редовно изнася концерти и за създадената от Йехуди Менухин организация Live Music Now.
Осъществила е записи за компактдискове, за радио Лондон (ВВС), Дрезден, Кьолн, Дюселдорф, Берлин и др. Участва в телевизионни и радио програми, включително със солови изпълнения в програма за Йехуди Менухин. През 1998 г. записва самостоятелен диск с произведения от Пуленк, Чайковски, Големинов и Шуман.
Преподавателската си дейност по цигулка и виола проф. Гамалова започва в South Downs College. От 1999 до 2003 г. асистира на проф. Григорий Жислин в Royal College of Music – Лондон. В момента преподава в Goldsmith University of London, където е редовен преподавател от 1997 г., в Birmingham Conservatoire и Trinity College of Music – от 2000 г. и в London College of Music – от 2005 г.
Успоредно с музикалната си дейност тя се занимава с преводи и писане и има редица публикации на български и немски.
Освен изследовател, преподавател и виртуозен концертмайстор, проф. Деворина Гамалова отделя много от времето и ресурсите си за социални каузи. Тя редовно изнася благотворителни концерти в социални домове и вярва, че “музиката облекчава страданията, помага в работата и има изцяло благотворно влияние върху хората”.
В Първа глава на „Музика и духовен живот. Взаимодействие в светлината на православната християнска традиция“ се разглеждат някои основни термини и теми. За да разберем каква е ролята на музиката за духовния живот на хората, трябва да установим какво означава „духовен“ и „духовен живот“ в православната традиция. Това неизбежно води до представата за Бога и доколко Той е познаваем. Тъй като фокусът ни е върху духовния живот, ние се съсредоточаваме повече върху Бога като Дух. Тук анализираме и термините „човешки дух“ и „душа“. Опитваме се да обясним разликата между душевния („естествен“) и духовния човек, която е от съществено значение за разбирането на същността на духовния живот.
Във Втора глава се отделя внимание на двата най-важни въпроса за творческия човек – вдъхновението и творческата способност. Там се проследява произходът на тези изключителни животворни дарове и тяхното проявление в живота на хората.
Трета глава изследва накратко появата и развитието на музиката като изкуство и класифицира категории, важни за нашето проучване. Целта тук, както и в следващите глави, е да се проследи как музиката се е развивала хронологично и какво е нейното място и духовно значение в различните периоди от човешката история.
Четвърта глава представлява изложение на библейските препратки към музиката, за да може да се направи преглед на всичко казано за нея в Писанието. Освен това разглеждаме и някои патристични възгледи за музиката, а също и тези на различни християнски философи и теоретици. Целта тук е да се установи отношението към музиката в тези източници. Поставя се и полемичният за християнската Църква въпрос за превъзходството на вокалната и монофонична музика над инструменталната и полифоничната.
Пета глава се занимава с музиката след секуларизацията и загубата на нейната цялост, т.е. след установяването на полифонията като основно композиционно средство в музикалното изкуство. Тук първо се анализира характерът на художественото произведение и след това се разглежда по-конкретно естеството на композирането и различните композиционни подходи. Въз основа на достигнатите констатации се търсят критерии, които да дадат насоки за разпознаване на артистични подходи и постижения, които биха могли да се считат за душеполезни и благодатни.
В последната глава се стига до някои заключения въз основа на материала от предишните, като връзката с първа глава е особено силно изразена. В този контекст се търси предназначението на музиката. След това се изследва каква може да е духовната роля на музиката в светския живот, последвано от анализ на ролята ѝ в живота на подвижника.
„Темата за Божието присъствие в живота на хората е една от най-свойствените за човешката душа. Рано или късно стигаме до въпроса за произхода и смисъла на своето битие. Този път, благодатен и трънлив, ни среща с безбройни тайни и загадки. Тайните като свързани с божествения живот са недостъпни за човешкия разум. Загадките ние изследваме и опознаваме.
Такава една загадка е и музиката. Тя е колкото загадъчна, толкова и тайнствена и много от нейните лица са неизследими. Разбулването на достъпното за нас може да освети някои съществени въпроси около произхода и предназначението на музикалното изкуство, неговите творци и вдъхновители, неговото място в живота на хората.
Музиката, особено класическата, имаше изключително положително влияние в моето собствено формиране. Тя не само стимулираше ума ми (развивайки по-добра концентрация, аналитични умения, преценка, координация, гъвкавост, сръчност и т.н.) и оформяше характера ми (култивирайки дисциплина, постоянство, трудолюбие, издръжливост), но преобразяваше и душата ми. Тя ми разкри нетленен свят на красота, благородство, доброта и любов, който приличаше на „изгубения рай“. Исках да го опозная по-отблизо и първо се заех да изследвам феномена на „вдъхновението“, който ме впечатляваше най-силно. След това посегнах и към обширната тема за „творчеството“. Всъщност вдъхновението и творческата енергия в човека са централни теми на тази книга. Това са дарове, които имат изключително градивна сила. Те изпълват човека с огромна действеност и щастие, като го носят на крилете си и изпълват душата му с неизразим възторг и желание за съзидание. Когато човек е изпълнен с благодатен творчески импулс или вдъхновение, той обича целия всемир и всяко негово същество и желае да сподели прекрасния свят, който му се открива с цялото човечество – за да го подкрепи, ободри, просветли, вдъхнови. Това е такава мощна енергия, която винаги ме е зашеметявала, изумявала и съм била толкова благодарна за присъствието ѝ в моя живот, че от дете изпитвам нужда да я опиша и анализирам, доколкото тя ми позволи да го сторя.
Тези двe теми (на творчеството и вдъхновението) се разглеждат главно в тяхното проявление в музикалното изкуство и за мен беше интересно да науча повече за духовното значение на голямото изкуство и в частност на класическата музика, и особено за тяхното място в духовния стремеж към съвършенство.
Като възприех мултидисциплинарен подход, изследващ различни, понякога противоречиви гледни точки на изтъкнати музиканти, композитори, изпълнители, музиколози, историци, психолози, философи, богослови, светци, изведох свои собствени заключения въз основа на този обширен материал.
Всъщност тази селекция от съкровищницата на мисълта на отбрани корифеи на човешкия дух е ценна сама по себе си.
Съществува достатъчно количество проучвания, които разглеждат един или друг аспект на съответните въпроси, но мотивацията за настоящето изследване е породена от необходимостта за обобщение, за цялостен преглед, който да ги обедини. Следователно стойността му не е в оригиналността, а в синтеза, т.е. в издирването и систематизирането на съществен по поставените въпроси материал, който да осветли какво е въздействието и духовното значение на музиката за различните хора и общества.
Книгата не се фокусира върху определен тип музика, жанр, форма или отделни автори, нито се опитва да изследва техническите способи за изразяване на духовното в различните композиционни методи и произведения, а по-скоро се занимава с музиката като изкуство изобщо, с нейните прояви и въздействия, осмислени в контекста на православното християнско богословие.
Тъй като използваният материал е огромен и корекции на съществуващите данни се правят непрекъснато, случайни неточности, особено за някои от историческите факти, са неизбежни. Но целите тук не са исторически, т.е. да се направи точен и изчерпателен исторически преглед, а психологически – да се достигне до сърцевината на музиката. Затова в историческите и аналитичните раздели се споменават само тези факти и аспекти, които имат отношение към темите, разглеждани в книгата.
Когато се говори за психологическата страна на изкуството като творческа дейност, включваща активно дейността на въображението и вдъхновението, и за това дали има връзка между личните качества на твореца и ценността на неговите творби, съзнателно се избягва конкретизирането, характерно за древногръцките философи, които анализират как и къде се проявява положителна или отрицателна енергия, която да е съзидаваща или обратно – разрушаваща.
Също така, оказа се невъзможно да намеря всички цитати в оригинала им и затова често използвах преведени версии, цитирани в книги на други автори, като вярвам, че значението им е запазено.
Всяка от отделните глави може да бъде обект на отделно изследване, но стремежът е не да се разрешат сложните въпроси на взаимовръзките Дух – човек – творчество – изкуство – музика, а да се поставят, и така да се проправи пътека за по-нататъшни изследвания.
Има два вида творчество: едното създава материални продукти – т.е. художествено или техническо творчество; другото няма външен материален израз и е изцяло духовно – това е творенето на свят живот, което е най-висшата форма на творчество. В тази книга са засегнати и двете теми. Ясно е, че творенето на свят живот може да се постигне само в съработничество с Духа като Лице от Светата Троица. Дали Неговото съдействие е нужно и за създаването на художествено творчество, е темата, от която живо се интересувам в това проучване.
Оскъдността на личния духовен опит неминуемо води до ограничаване на богословския материал в рамките на систематическото богословие. В разделите за творчеството и музиката индивидуалното виждане и преценка, основани на лична практика, наблюдения и размишления, са по-малко приглушени. Като цяло, с изключение на Първа глава, до по-голямата част от анализите и заключенията съм достигнала сама и едва по-късно установих, че някои от тях са били изказани и от други. Затова те бяха нови и творчески за мен, тъй като, известно е, че всяко откритие, което е ново за даден човек, е творческо, независимо колко други хора са достигнали до същото преди него. В тази връзка използването на множество цитати бе продиктувано преди всичко от стремежа ми да подкрепя откритията си с материали от по-авторитетни източници.
По този начин успях да почерпя солидни доказателства за своите предположения, от една страна, и да представя по-пълна колекция на мненията на велики умове по темите, от друга. Тази е и причината да предпочета множественото число в излагане на така оформилите се мисли.
Тъй като книгата е писана в продължение на много години и е била част от дисертация преди повече от петнадесет години, междувременно бяха публикувани и други книги, разглеждащи някои от избраните теми. И все пак гледната точка, от която те подхождат към духовното в музиката, съществено се различава от моята. Затова реших да не претоварвам текста си повече, а да го оставя такъв, какъвто е, с някои малки корекции, отразяващи промените в собствения ми мироглед.“Деворина Гамалова
Музика и духовен живот. Взаимодействие в светлината на православната християнска традиция
Деворина Гамалова
Година на издаване: 2025
Страници: 440
ISBN 978-619-7802-00-9
Цена: 35 лв.
За поръчки от издателството: ИК „Омофор“, София 1504, ул. „Проф. Асен Златаров“ 22, тел. 0886 149 991;
За онлайн поръчки от сайта на издателство “Омофор”: ТУК>>>
За онлайн поръчки от ателие-книжарница „Къща за птици“: ТУК>>>